Menu
×
tel.+48 889 444 442
ul.Komandorska 18, 53-343 Wrocław
polski
  • angielski
Czy wypożyczanym samochodem można przewozić zwierzęta?

Czy wypożyczanym samochodem można przewozić zwierzęta?

Obecnie usługa wynajmowania samochodów jest już całkowicie powszechna i korzysta z niej coraz więcej osób oraz firm. W końcu gwarantuje ona swego rodzaju spokój i pozwala minimalizować koszty związane, chociażby z naprawami pojazdów i jego eksploatacją. Jednak sporo osób, szczególnie prywatnych, może zastanawiać się nad tym, czy samochodem wynajętym z wypożyczalni można przewozić zwierzęta. Warto więc dokładniej wyjaśnić tę sprawę i właśnie tym tematem postanowiliśmy się dzisiaj zająć!

Przewóz zwierząt a prawo

Warto zacząć od tego, jak ogólnie przepisy prawa regulują przewóz zwierząt w samochodzie. Chociaż nie ma konkretnych przepisów odnoszących się do tego tematu, to jednak szereg z nich reguluje, jak powinny być przewożone różnego rodzaju rzeczy. Tutaj warto od razu zaznaczyć, że art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt mówi, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie, do zwierząt stosuje się przepisy dotyczące właśnie innych rzeczy. Jeśli więc chodzi o takie podejście do tematu, to prawo mówi wprost, że transport ładunku nie może utrudniać kierowania pojazdem, a do tego zabrania używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osób znajdujących się w pojeździe lub poza nim.

Wynika z tego jasno, że zwierzęta nie mogą swobodnie poruszać się po pojeździe, a w szczególności nie mogą mieć możliwości skoczenia na kierującego czy dostania się w okolice pedałów.

Wypożyczenie samochodu a przewóz zwierząt

Czy jednak można przewozić samochodem na wynajem zwierzęta? Ogólnie mówiąc nie, chociaż dużo zależy od konkretnego regulaminu wypożyczalni.

Zakaz przewożenia zwierząt w samochodzie z wypożyczalni nie jest po prostu czyimś poglądem na ten temat. Wynajęty samochód jest dla zwierzaka całkowicie nowym środowiskiem, a to wiąże się zupełnie innymi zapachami niż w domu. Wnętrze pojazdu jest także przestrzenią zamkniętą, dużo mniejszą niż mieszkanie. Do tego wszystkiego dochodzą dźwięki silnika i otoczenia, a także szybko zmieniający się widok za oknem. Połączenie tego wszystkiego może sprawić, że zwierzę będzie zachowywało się nieprzewidywalnie, a to może zagrażać bezpieczeństwu przede wszystkim pasażerów, ale i samemu pojazdowi. Auto po takim użytkowaniu może przez dłuższy czas nie nadawać się do kolejnego wypożyczenia i wymagać może specjalistycznego czyszczenia, a nawet napraw!

No Tag have Found!
Powrót do strony głównej

Wypożyczalnia samochodów 24cars
ul.Komandorska 18, 53-343 Wrocław
tel.+48 889 444 442

Copyright © 2023 24 Cars – wypożyczalnia, wynajem samochodów Wrocław / Prestige Cars