Menu
×
tel.+48 889 444 442
ul.Komandorska 18, 53-343 Wrocław
polski
  • angielski
Czy wynajętym samochodem można wyjechać za granicę?

Czy wynajętym samochodem można wyjechać za granicę?

Wynajem samochodów staje się w naszym kraju coraz bardziej popularny. Mowa zarówno o wynajmie długoterminowym, jak i tym okazyjnym, czyli wynajmie na kilka dni. Nie ma się temu co dziwić, ponieważ koszty utrzymania własnego samochodu nie są wcale małe, a do tego z roku na rok jeszcze się powiększają. Jednak sporo osób myślących o wynajmie samochodu zastanawia się, jak wygląda sprawa z wyjazdem wynajętym samochodem za granicę. Czy jest to w ogóle możliwe, a jeśli tak, to z jakimi formalnościami lub innymi rzeczami się wiąże? Dziś postaramy się przybliżyć ten temat i odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

Dlaczego wypożyczamy samochody?

Dla wielu osób, szczególnie w naszym kraju, może nie do końca zrozumiałe jest to, dlaczego coraz więcej osób w ogóle wynajmuje samochody. Często taką usługę kojarzymy jedynie z wypożyczalniami samochodów na lotniskach czy dworcach oraz – chociaż dużo rzadziej – z regionami turystycznymi. I właściwie jest to jak najbardziej dobre skojarzenie, bo przecież wynajem samochodów ma prawo bytu w miejscach, gdzie ludzie szczególnie potrzebują i poszukują takich usług. Jednakże od jakiegoś czasu zaczyna się to zmieniać. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, o czym wspomnieliśmy na początku, czyli na duże koszta wynikające z utrzymania prywatnego samochodu. Szczególnie istotne jest to wtedy, gdy mieszkamy w dużym mieście i tak naprawdę nie korzystamy z samochodu prawie wcale albo robimy to tylko sporadycznie. Jednak nawet osoby będące w takiej sytuacji czasem chcą wyjechać na weekend za miasto, odwiedzić rodzinę mieszkająca daleko od nich albo pojechać na zasłużony urlop, a z różnych względów decydują się właśnie na komunikację samochodową. Inną sytuacją, zresztą dość częstą, jest potrzeba chwilowego skorzystania z samochodu większego niż ten, który posiadamy prywatnie. Właśnie w takich sytuacjach wypożyczenie samochodu jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i także właśnie dlatego warto znać godną zaufania i profesjonalną firmę wynajmującą samochody.

Wynajęty samochód a wyjazd za granicę

Wiemy już zatem, w jakich sytuacjach i dlaczego ludzie coraz częściej wynajmują samochody. Jednak czy wyjazd takim wynajętym samochodem za granicę jest możliwy? Od razu możemy odpowiedzieć na to pytanie twierdząco – wyjazd wynajętym samochodem za granicę jest jak najbardziej możliwy i nie powinien sprawiać większych problemów. Jednak w takiej sytuacji trzeba dopełnić kilku dodatkowych formalności, aby nie okazało się, że wyjazd taki będzie nielegalny. Warto jednak sprecyzować jedną bardzo ważną sprawę a mianowicie to czy chcemy wyjechać do kraju będącego w Unii Europejskiej i strefie Schengen, czy też zamierzamy się wybrać do kraju spoza wspólnoty. To bardzo ważny aspekt, który trzeba omówić.

Wyjazd wynajętym samochodem do kraju UE

W większości przypadków wjazd wynajętym samochodem do kraju UE nie jest problemem. Ważne jest jednak, aby nie robić tego na tak zwaną “własną rękę”. Jeśli planujemy taki wyjazd, to przede wszystkim musimy wcześniej dowiedzieć się czy w konkretnej wypożyczalni taka opcja w ogóle jest dostępna. Po prostu jest to sprawa indywidualna i każda firma wynajmująca samochody może w tym zakresie mieć swoje ustalenia. Warto też dowiedzieć się jakie dodatkowe formalności z tym związane są wymagane. W większości przypadków trzeba jedynie uiścić odpowiednią opłatę za skorzystanie z takiej opcji i otrzymać od wypożyczalni upoważnienie, które trzeba będzie zabrać ze sobą w podróż. Czasem wymagane może być też oświadczenie, że nie wyjedziemy pojazdem poza kraj UE.

Wyjazd wynajętym samochodem do kraju spoza UE

Tutaj sprawa może być trochę bardziej skomplikowana, a może nie tyle skomplikowana, ile nie każda wypożyczania decyduje się wynająć samochód na podróż do krajów z grupy tak zwanego “podwyższonego ryzyka”, czyli np. Rosji, Ukrainy, Białorusi czy Mołdawii. Oczywiście, związane jest to z kwestiami ubezpieczenia, którym objęte jest większość samochodów z wypożyczalni. Często w krajach spoza UE ubezpieczenie AC nie obowiązuje i w związku z tym wymagane jest wykupienie dodatkowej polisy – przeważnie chodzi o tak zwaną “zieloną kartę”, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego. W związku z tym nie każda wypożyczalnia decyduje się na takie opcje i ogranicza swoje usługi jedynie do Polski oraz krajów UE.

Zatem warto przed planowanym wynajęciem samochodu i podróżą nim za granicę dokładnie dopytać lub doczytać wszelkie ustalenia obowiązujące w konkretnej wypożyczalni samochodów. Później pozostaje już tylko liczyć na bezpieczną podróż.

No Tag have Found!
Powrót do strony głównej

Wypożyczalnia samochodów 24cars
ul.Komandorska 18, 53-343 Wrocław
tel.+48 889 444 442

Copyright © 2023 24 Cars – wypożyczalnia, wynajem samochodów Wrocław / Prestige Cars